Koszarka Venue & SPA to obiekt usytuowany w urokliwym miejscu nad Jeziorem Rożnowskim, w regionie obfitującym w rozmaite atrakcje przyrodnicze oraz kulturowe. Przedstawiamy kilka propozycji miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu nad Jeziorem Rożnowskim. Jest wśród nich wiele cennych zabytków oraz malowniczych zakątków, dostarczających niezapomnianych wrażeń i wspaniałych widoków – przy dobrej pogodzie z niektórych wzgórz widać nawet panoramę Tatr. Jednakże Jezioro Rożnowskie i jego okolice to przede wszystkim świetne miejsce do uprawiania różnorodnych form rekreacji i sportu (żeglarstwo, kajakarstwo, wspinaczka skałkowa, turystyka piesza i rowerowa, nordic walking itp.). Zapraszamy!

SONY DSC

Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie, położone wśród zalesionych wzgórz Pogórza Rożnowskiego, zwane niegdyś „Sądeckim Morzem”, dziś stanowi jedną z najważniejszych atrakcji Sądecczyzny. Zbiornik powstał w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec w latach 40. XX wieku. Turystów przyciąga nie tylko woda, ale także skaliste oraz piaszczyste brzegi.

3. Małpia Wyspa

Małpia Wyspa

Wyjątkową osobliwością przyrodniczą na Jeziorze Rożnowskim jest wyspa Grodzisko, żartobliwie zwana Małpią Wyspą. Niegdyś było to samotne wzgórze na prawym brzegu Dunajca, które, w wyniku zalania doliny w 1942 roku, stało się wyspą. W XIV wieku istniał tu zamek. Po średniowiecznej strażnicy pozostały jedynie skromne fragmenty murów. Obecnie wyspa stanowi cenny zespół przyrodniczo-krajobrazowy, stworzony w celu ochrony krajobrazu oraz licznych gatunków ptactwa wodnego. Mimo zakazu wstępu na teren rezerwatu, zalesiona wyspa z urozmaiconym brzegiem czyni region Jeziora Rożnowskiego jeszcze bardziej atrakcyjnym.

4. Zapora

Zapora wodna

Odwiedzając region Jeziora Rożnowskiego, warto zobaczyć zaporę wodną w Rożnowie. Tama, łącząca brzegi Dunajca, powstała w latach 1935–1943. Wzniesiona zapora ma 550 m długości, 32,5 m wysokości, a jej szerokość w koronie wynosi 9 m. Obecnie zapora w Rożnowie nie jest udostępniona dla turystów, możliwy jest jedynie spacer promenadą.

5. skały

Skały

Region Jeziora Rożnowskiego obfituje w ciekawe formy skalne, zbudowane z piaskowca ciężkowickiego. Na uwagę zasługuje przede wszystkim kompleks kilkunastu skał nad brzegiem Jeziora Rożnowskiego w Rożnowie, z których najwyższa ma prawie 30 m wysokości. Niektóre skały mają swoje nazwy, np. Płetwa, Mur czy Okręt. To doskonałe miejsce dla miłośników i amatorów wspinaczki oraz osób żądnych pięknych widoków. Całkiem nowa trasa wspinaczkowa powstała także w Tropiu – przez swoich eksploratorów nazwana ona została Tropikalną Skałą. Tym, którzy niekoniecznie chcą się wspinać, a jedynie pooglądać, polecamy rezerwaty przyrody nieożywionej Diable Skały w pobliskim Bukowcu oraz Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Rezerwaty prezentują fantazyjnie ukształtowane formy skalne wśród wytyczonych ścieżek spacerowych.

6. kościoły murowane

Kościoły murowane

Prawdziwa perełka architektury romańskiej, jeden z pierwszych kościołów na Sądecczyźnie, a zarazem jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Mowa o murowanym kościółku w Tropiu, położonym na skalnym wzgórzu otoczonym wodami Dunajca. Świątynia powstała na przełomie XI i XII wieku. W lesie niedaleko kościoła można odnaleźć liczne ślady życia św. Świerada – w miejscu dawnej pustelni pod skałą znajduje się kaplica zwana „Pustelnią”, obok niej skała św. Świerada, a nieco dalej źródło wody, która, wg wierzeń miejscowej ludności, posiada właściwości lecznicze. Kolejnym cennym zabytkiem w naszym regionie jest murowany gotycki kościół z XV wieku w miejscowości Zbyszyce. Obiekt jest położony malowniczo na skłonie wzgórza, otoczonego z trzech stron wodami Jeziora Rożnowskiego. Kościół, mimo zniszczeń w wyniku pożaru w 2003 roku, posiada piękne wnętrze.

Kościoły drewniane

Przez region Pogórza Rożnowskiego przebiega Małopolski Szlak Architektury Drewnianej, obejmujący cenne perełki architektoniczne, zbudowane w drewnie, które przetrwały do naszych czasów. Warto odwiedzić malowniczo położone drewniane kościółki, m.in. w Przydonicy, Podolu-Górowej oraz w Rożnowie. Łączy je przede wszystkim materiał budulcowy oraz zrębowa konstrukcja budowli, obita pionowymi deskami. Polecamy także wycieczkę do Lipnicy Murowanej, w której mieści się kościół św. Leonarda, wpisany w 2003 roku na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

8 Zamki

Zamki

Kompleks zabytkowych obiektów obronnych nad Dunajcem w Rożnowie obejmuje ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego z XIV wieku oraz renesansowe fortyfikacje wraz z beluardą. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wspomniana beluarda, datowana na XVII–XVIII wiek. To element nieukończonej twierdzy wzniesionej z inicjatywy hetmana Jana Amora Tarnowskiego. Bastion, pokryty olbrzymim sklepieniem, zbudowano w rzucie wydłużonego pięcioboku. W sąsiedztwie fortyfikacji i beluardy znajduje się klasycystyczny dwór z XIX wieku wybudowany przez rodzinę Stadnickich. Inną ciekawą budowlą obronną wartą zwiedzenia jest Tropsztyn – rekonstrukcja średniowiecznego zamku obronnego, znajdująca się tuż przy drodze krajowej nr 75 – w miejscowości Wytrzyszczka. Bajkową scenerię zamku tworzą m.in. położenie obiektu na wzgórzu oraz opływająca to wzgórze rzeka Dunajec. Tropsztyn ma bogatą historię, opiewaną w barwne legendy o dawnych zbójach i skarbie Inków. Warto dodać, iż wieża zamku to doskonały punkt widokowy. Wspaniałych widoków dostarcza także położona nieopodal Baszta w Czchowie.